Sıkça Sorulanlar

Yolcularımızın güvenliği ve konforu birinci önceliğimizdir. Bu nedenle ulusal ve uluslararası uçuş kuralları gereği bazı tehlikeli maddeler ile özel durumlar hakkında yolculuğunuzun sorunsuz gerçekleşmesi için sıkça sorulan sorulara göz atmanızı öneririz. Deneyimli kadromuzla, sorularınız için bir telefon kadar uzağınızdayız.

Hamile yolcuların uçuşunda bebeğin kaç haftalık olduğu çok önemlidir. 28 haftalığa kadar olan hamile yolcuların sağlık raporu alma zorunluluğu yoktur. 28. haftanın başından 35. haftanın sonuna kadar kendi doktorlarından aldıkları 'uçakla seyahatinde herhangi bir sakınca yoktur' ibaresi yer alan ve bir aydan eski olmayan raporla seyahat edebilirler. Sağlık raporu olsa dahi kaptanın yolcunun fiziksel görünüşüne göre yolcuyu uçağa almama ya da yolcudan yeni bir sağlık raporu isteme hakkı vardır. 35 hafta veya daha fazla süredir hamile olan yolcuların ise uçuşuna müsaade edilmez. Hamile yolcuların uçuş öncesi yolcu kabul sırasında şirket personeline bilgi vermesi zorunludur.

Akıllı telefon, tablet, kamera ve laptop gibi her gün kullandığımız elektronik cihazlar lityum iyon pil ile çalışmakta, hasarlı ve/veya kısa devre yapan lityum piller yangına sebep olabilmektedir.
Lityum iyon piller ve bünyesinde lityum iyon pil ihtiva eden elektronik cihazların uçuş güvenliğinize etkisi nedeni ile aşağıdaki kurallara uyulması son derece önemlidir;

* Taşınabilir elektronik cihazlarınızın kabin içerisinde yolcu beraberinde taşındığından ve mümkün olduğunda ulaşılabilir olduğundan emin olun
* Herhangi bir taşınabilir elektronik cihaz boyutu nedeniyle yolcu beraberinde kabin içerisinde taşınamıyorsa:
-Elektronik cihazların tamamen kapalı olması gerekir, kazara açılmasına engel olunmalıdır. Cihazın yolculuk boyunca açılmasını tetikleyecek alarm ya da daha önceden kurulu hatırlatmaların kapalı olduğundan emin olunması gerekir
Cihazların kazara hasar almasına yönelik önlemlerin alınması gereklidir. Örneğin uygun bir paketleme yapılabilir ya da sert bir şekilde gövde üstüne düşmesini engelleyecek önlemler alınabilir
Elektronik cihazın parfum aerosol içeren vb. yanıcı ürünler ile aynı bagajda taşınmaması gerekir.
Özellikle hasarlanmış, geri çağrılmış bataryalı bir elektronik cihaz hava aracında taşınacaksa yine yukarıda bahsedilen kurallar dikkate alınmalı cihaz tamamen kapatılmalı, (uyku modunda olmayacak şekilde) ve cihazın tekrar açılmasını sağlayacak hatırlatma veya alarm gibi aktivasyonlardan kaçınmalıdır. Hiçbir şekilde şarj edilmemelidir


* Herhangi bir tereddütlü durumda şirket yetkilisi ile iletişime geçebilirsiniz

Özel durumlardaki yolcular, özel durumun ayrıntısına bağlı olarak, yolcuyla seyahat eden refakatçi olmadıkça uçuşa kabul edilmeyebilirler. Tekerlekli sandalyelerin uçağın kargo bölümünde taşınabilmesi için akışkan olmayan akülü, kuru akülü, akışkan olmayan ıslak akülü olması ve akülerin bağlantısının kesilip emniyetli bir şekilde tekerlekli sandalyeye eklenmesi ile kutuplarının izole edilmesi gerekmektedir. Ağzı kapalı olmayan ve dökülebilir tekerlekli sandalye aküleri uçağa kabul edilmez. Eğer tekerlekli sandalye her zaman dik bir konumda yüklenemez, emniyete alınamaz ve tekrar uçaktan indirilemezse akünün ayrı olarak uçağa yüklenmesi gerekir. Akülerin nakil sırasında kirlenme ve aşınma olmadan taşınabilmesi için plastik bir kap veya kutuya konulması gerekmektedir. Hasta veya özel duruma sahip yolcular yalnızca doktor veya havalimanı hekimliği tarafından verilmiş olan sağlık raporuyla uçuşa kabul edilebilirler.

Setair olarak felsefemiz; müşterilerimize günümüz şartlarında kabul edilmiş en sıkı güvenlik standartlarını ve emniyet prosedürlerini karşılayan ticari hava taksi hizmeti sunmaktır. Müşterilerimize; değişik kapasiteli hava araçlarımız ile en uygun kiralama ücreti planlamasını esas alınarak maliyetlerinizi minimize etmek ticari anlayışımızın temelini oluşturmaktadır. Fiyatlarımız talep edilen kiralama servisine ve kiralanacak hava aracın türüne göre değişmektedir.

Uçuş güvertesinde patlayıcı ve silah bulundurmak, ulusal ve uluslararası havacılık kuralları gereği yasaktır. Sportif maksatlı silah ve buna ait mühimmatın taşınabilmesi özel izne tabidir. Ruhsatlı silahların, havalimanı girişinde polis nezaretinde paketlenmesi, tutanak ile uçuş ekibine verilmesi ve uçuş bitiminde yine havalimanı polisi refakatinde uçuş ekibi tarafından tutanak ile sahibine teslim edilmesi gerekmektedir.Havalimanı dışında gerçekleşen uçuşlar için tutanak ve teslim işleri silah sahibi ve uçuş ekibi tarafından gerçekleştirilir. Uçuşa ruhsatlı silahınız ile gelme ihtiyacınız olduğunda, uçuş öncesi mutlaka ekibimizi bilgilendiriniz.

Bir kısmı günlük hayatımızda kullandığımız, ancak uluslararası havacılık taşıma kuralları gereği tehlikeli ve yasak madde kapsamında olan mal ve eşyalar, tüm havacılık şirketlerinde olduğu gibi firmamız hava araçlarında da taşınamazlar. Aşındırıcı, yanıcı, parlayıcı ve patlayıcı maddeler, biber gazı, elektro-şok cihazları gibi kişisel savunma araçları, sökülemeyen lithium pilli bavullar, radyoaktif içeren ekipmanlar ve para çantaları bunlardan bazılarıdır.

Yolcular belli kurallar dahilinde evcil hayvanlarını yanlarında getirebilir. Evcil hayvanlar yolcu eşliğinde uçuşa kabul edilir. Yolcu yürürlükteki ihracat ve gümrük yönetmeliklerine uyulması ve gerekli bütün evrakların bulundurulması (sınır belgeleri, resmi veterinerlik sağlık belgeleri, aşılar) konusunda sorumludur. Evcil hayvanın sağlıklı, temiz, kokusuz ve sakin görünümlü olmasına dikkat edilmelidir. Evcil hayvanlar, hava alan, sıvı sızdırmayan ve kilitlenebilen 55x40x20 cm boyutlarındaki çantalar veya kafesler içinde taşınabilir. Çantası veya kafesi bu boyuttan büyük olan evcil hayvan kargo bölümünde taşınır. Setair, ülkeye girişi ya da geçişi engellenen evcil hayvanların kaybından hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.

Size Nasıl

Yardımcı Olabiliriz?